Forum Pagale.dbv.pl Strona Główna Pagale.dbv.pl
Forum
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Dziewczynka – "gatunek chroniony"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pagale.dbv.pl Strona Główna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mocarna
Moderator
Moderator



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1318
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie 13:26, 21 Sty 2007    Temat postu:

Jordi Joan Banos/08.01.2007 11:06

Dziewczynka – "gatunek chroniony"
Przynależność do płci pięknej nie jest na indyjskim subkontynencie żadnym przywilejem
Hindusi nie chcą mieć córek. Aby uniknąć żeńskiego potomka, wielu rodziców decyduje się na aborcję. Rezultat: w niektórych stanach Indii zaczyna brakować kobiet.


"Dziewczynki stały się w Indiach zagrożonym gatunkiem" – stwierdziła kilka dni temu indyjska minister ds. kobiet i dzieci Renuka Chowdhury. Przynależność do płci pięknej nie jest na indyjskim subkontynencie żadnym przywilejem. W niektórych stanach na północnym zachodzie kraju na dziesięciu chłopców przypada zaledwie osiem dziewczynek. Przyczyną tej sytuacji są selektywne aborcje, które – według pani minister – w ciągu ostatnich dwudziestu lat uniemożliwiły przyjście na świat 10 milionom dziewczynek. Stosowanie tej praktyki zamiast zmniejszać się, staje się coraz częstsze, zwłaszcza wśród zamożnej ludności mającej łatwy dostęp do badań prenatalnych (choć zgodnie z prawem usunięcie ciąży ze względu na płeć dziecka jest przestępstwem).

[link widoczny dla zalogowanych]
fot. AP

Na terenach zamieszkanych głównie przez Sikhów, na przykład w Pendżab, proporcja dziewczynek jest nawet mniejsza niż w Chinach czy Korei Południowej. Minister zdrowia Anbumani Ramadoss, zaniepokojony tymi liczbami, pojawił się w parlamencie i wystosował "apel do narodu, aby zbuntował się przeciwko zabijaniu płodów płci żeńskiej", za co odpowiedzialnością obarczył przede wszystkim "klasę mieszczańską".

Teraz indyjski rząd zastanawia się, w jaki sposób można zaopiekować się niechcianymi żeńskimi płodami, aby uratować je przed śmiercią. Głównym motywem selektywnego płodobójstwa jest ciężar finansowy, jaki stanowi dla rodziny zapewnienie każdej córce posagu (złoto, pieniądze w gotówce, prezenty dla rodziny narzeczonego, co może kosztować nawet 6000 euro).

Gdy dziewczynka wejdzie w okres dojrzewania, wciąż istnieją spore szanse, zwłaszcza na wsi, że rodzice wydadzą ją za mąż, zanim osiągnie wymagany prawnie wiek (18 lat w przypadku dziewczynek, 21 w przypadku chłopców). W ten sposób rodzina nie tylko skraca czas rozwoju osobowego i zawodowego dziewcząt, ale naraża też zdrowie przyszłych matek i ich dzieci (ryzyko śmierci podczas porodu jest u dziewczynek pięciokrotnie wyższe niż u dorosłych kobiet), jednocześnie bardzo nieznacznie przyczyniając się zmniejszenia przeludnienia.

W swoim czasie Mahatma Gandhi aktywnie sprzeciwiał się wczesnym małżeństwom, a niedawno w indyjskim parlamencie uczyniono kolejny krok, aby tę praktykę wykorzenić. Od teraz wszystkim dorosłym, w tym również duchownym zaangażowanym w nielegalne śluby, grozi kara dwóch lat więzienia i 2000 euro grzywny. Wie o tym dobrze bramin z dzielnicy Pahar Ganj w New Delhi. Uchylając się od odpowiedzi na ten temat, za przyczynę podaje własne niebezpieczeństwo.

Napotkany przez nas sprzedawca ślubnych sari kategorycznie zaprzecza, jakoby w dużych miastach odbywały się ceremonie ślubne z udziałem dzieci, ale na chodniku naprzeciwko makijażystka panien młodych przyznaje, że w ostatnich miesiącach z jej usług korzystały dwie nieletnie klientki, z których jedna miała zaledwie 12 lat.

Potwierdza to Ajay, energiczny 16-latek, którego brat zastosował inną zwyczajową praktykę, by pokonać opór rodziców sprzeciwiających się jego małżeństwu z powodu różnic kastowych: uciekł ze swoją nieletnią dziewczyną, a kiedy po miesiącu wrócili, ślub był kwestią tygodni. Jego przyjaciel, 18-letni Sanjay, od trzech lat pracujący jako rykszar, zapewnia, że jego 14-letnia kuzynka również jest mężatką, podobnie jak dwie jego sąsiadki z tej samej ubogiej dzielnicy pozbawionej bieżącej wody. "Znam co najmniej dziesięć nieletnich mężatek" – mówi Ajay.

Między błądzącymi krowami i mężczyznami wyciągniętymi na łóżkach z esparto pośrodku ulicy spotykamy Sunitę. Nasza rozmówczyni przyznaje, że wyszła za mąż w wieku 17 lat, a teraz, dwa lata później, ma już pierwsze dziecko. Minister Chowdhury twierdzi, że w Radżastanie i niektórych najbardziej zaludnionych stanach, takich jak Uttar Pradesz czy Bihar, 6 procent małżeństw zawieranych jest właśnie przez dziewczęta w wieku Sunity lub młodsze, a według innych źródeł ich liczba jest czterokrotnie większa. Poza tym w Indiach ponad połowę dziewcząt kończących 18 lat czeka zaplanowane przez rodziców małżeństwo, a to nie jest już sprzeczne z prawem.

Dzięki wprowadzonej właśnie ustawie każdy sędzia może unieważnić małżeństwo nieletniej i zmusić rodzinę męża do utrzymywania dziewczyny, aż ta znajdzie innego małżonka. Problem w tym, że nowe prawo wchodzi w życie już po zakończeniu dogodnego (według gwiazd) sezonu do zawierania hinduskich małżeństw. Następny taki okres rozpocznie się 15 stycznia. Do tego momentu białe konie, którymi narzeczony w towarzystwie swoich odświętnie ubranych krewnych udaje się na spotkanie narzeczonej i jej bogatego posagu, czekają w stajniach.

Dodajmy, że jeśli na przykład mąż Sunity będzie potem potrzebował nerki, według statystyk jest niemal pewne, że dawcą będzie ona sama. Byłoby to całkiem normalne, gdyby nie fakt, że – jak twierdzą lekarze w New Delhi – w 90 procentach przypadków przeszczepu nerki między małżonkami dawcą jest żona, a tylko w 10 procentach mąż, ze względu na presję ze strony rodziny mężczyzny.

Nic więc dziwnego, że Indie (podobnie jak Pakistan i Bangladesz) są jednym z niewielu krajów świata, gdzie mężatki żyją w zdrowiu krócej niż ich mężowie. I nie szkodzi, że te trzy państwa wyróżniły się na arenie międzynarodowej powierzając najważniejsze funkcje polityczne kobietom, niekiedy nawet wyprzedzając pod tym względem Zachód. Teraz przynajmniej hinduska wdowa nie rzuca się już, jak kiedyś, na stos pogrzebowy męża. Ale według bezwzględnej statystki żyje ona zaledwie kilka miesięcy dłużej niż jej małżonek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pagale.dbv.pl Strona Główna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin